واقعیت – حقیقت مواد غذایی رژیم غذایی

واقعیت – حقیقت: مواد غذایی رژیم غذایی دوران کودکی کمبود آهن بارداری استفاده روزانه برنامه باردار استفاده نوزاد

گت بلاگز اخبار اجتماعی تهرانِ دکل‌خوار

مشاور مدیر عامل برق منطقه ای تهران: وزارت نیرو اجازه نمی داد در پایتخت کشور عزیزمان ایران هیچ بزرگراهی نداشتیم

تهرانِ دکل‌خوار

تهرانِ دکل خوار

عبارات مهم : ایران

مشاور مدیر عامل برق منطقه ای تهران: وزارت نیرو اجازه نمی داد در پایتخت کشور عزیزمان ایران هیچ بزرگراهی نداشتیم

به گزارش شهروند؛ تهرانی های زیادی به دادگاه شکایت برده اند که دکل های فشار نیرومند برق، زندگی و سلامتی ارزش را نشانه گرفته است ولی مدیران شرکت برق منطقه ای اعلام می کنند که دکل ها مزاحم زندگی شهروندان نشده اند بلکه شهرداری با ساخت وساز غیرمجاز پایش را در حریم دکل ها دراز کرده و جهت شهروندان دردسرساز شده است است.

تهرانِ دکل‌خوار

مسعود سرپاک مشاور مدیرعامل برق منطقه ای پایتخت کشور عزیزمان ایران این جمله را به «شهروند» می گوید: «شهر زمین دکل ها خورده است و نه دکل ها زمین شهر را» و تأکید می کند: تمام طول اتوبان های همت، صدر، حکیم و باکری در حریم وزارت نیرو قرار داشت و اگر این وزارتخانه اجازه نمی داد، پایتخت کشور عزیزمان ایران هیچ اتوبانی نداشت.

این گفته ها درحالی مطرح می شود که ساخت وساز غیراصولی و شهرفروشی در موارد بسیاری ترساندن زندگی و رفاه شهروندان تهرانی شده است اند و دکل های برق تنها گوشه ای از این مسئله هست. غلامرضا خوش خلق مدیرعامل برق منطقه ای پایتخت کشور عزیزمان ایران مدعی است که هیچ تخلفی از سوی این اداره صورت نگرفته و از ساخت وسازهای غیرمجاز در حریم دکل هایش گله می کند. او با بیان این که تاکنون تجاوزی به حریم مردم نکرده ایم و ساخت وساز در این مناطق به مرور وقت اتفاق افتاده هست، گفت: گلایه ما نسبت به کسانی است که مجوز ساخت وساز را در حریم دکل ها صادر کرده اند و با ساخت وساز غیرمجاز ما را نیز دچار مسئله کرده اند.

مشاور مدیر عامل برق منطقه ای تهران: وزارت نیرو اجازه نمی داد در پایتخت کشور عزیزمان ایران هیچ بزرگراهی نداشتیم

خوش خلق گفته هست؛ سابق بر این فردی مدعی تجاوز دکل ها به حریم ملک مسکونی خود شده است بود. بعد از حضور در محل مشخص شد این فرد نه تنها با ساخت وساز غیرقانونی به حریم دکل های برق فشار نیرومند تجاوز کرده بلکه حتی یکی از پایه های این دکل نیز درون حیاط ملک این فرد قرار گرفته هست؛ متاسفانه بسیاری از متجاوزان به حریم دکل ها امروزه در جایگاه مدعی قرار گرفته اند.

حریم استاندارد دکل های فشار قوی

با محل سکونت انسان ها

رعایت حریم خطوط فشار نیرومند یکی از مهمترین عواملی است که می تواند خطرات تأثیرگذار را کم کردن دهد. براساس اعلام وزارت نیرو، قانون جهت خطوط فشار نیرومند دو حریم، درجه یک و درجه دو را تعریف کرده که این حریم متناسب با ولتاژ برق انتقالی و نوع دکل (تلسکوپی یا شبکه ای) در مناطق متفاوت بیابانی یا کوهستانی، شهری یا روستایی، دارای آب و هوای خشک یا مرطوب و ایمنی و پرسشها الکترومغناطیسی متفاوت هست. حریمی که اداره برق منطقه ای پایتخت کشور عزیزمان ایران می گوید؛ همواره آن را رعایت کرده و با ساخت وسازی غیرقانونی این حریم ها از بین رفته است.

تهرانِ دکل‌خوار

درحالی که هرگونه مجوز ساخت وساز از سوی نهادهای مسئول باید با درنظرگرفتن حریم دکل های انتقال برق صادر شود ولی مسئولان برق منطقه ای پایتخت کشور عزیزمان ایران می گویند که بعضی از مدیران شهرداری بی توجه به این مصوبه قانونی مجوزهایی را صادر می کنند که هم سلامت مردم و هم امنیت شبکه برق را به خطر می اندازند که در این تخلفات وزارت نیرو و اداره برق هیچ نقشی ندارد.

حتی یک مورد هم قانون شکنی نداریم

به گفته «غلامرضا خوش خلق» مدیرعامل برق منطقه ای پایتخت کشور عزیزمان ایران به ایلنا زمانی که این دکل ها جاگذاری می شوند، ملکی در حریم آنها وجود ندارد ولی متاسفانه به مرور وقت ساخت وسازهایی در این مناطق صورت می گیرد که باعث تجاوز به حریم شبکه می شود.

مشاور مدیر عامل برق منطقه ای تهران: وزارت نیرو اجازه نمی داد در پایتخت کشور عزیزمان ایران هیچ بزرگراهی نداشتیم

مشاور خوش خلق هم که اعتقاد هست؛ ایجاد دکل های خطوط انتقال انرژی در کشور عزیزمان ایران براساس استانداردهای جهانی انجام می شود، ادامه داد: براساس استانداردهای بین المللی حداقل و کمترین حریم از منابع انرژی حدود سه متر و حداکثر حدود ٤٠متر است و شرکت برق همواره این استانداردها را رعایت کرده و حتی یک مورد هم نداریم که قانون نقض شده است باشد.

به گفته این مقام مسئول، هر لحظه و هر لحظه خطوط انتقال انرژی از مسیرهایی رد می شده است که هیچ سازه های اساسی یعنی هیچ شهر، ده یا حتی کارخانه ای در آن وجود نداشته باشد. تنها در بعضی موارد محدود به علت بالابودن هزینه عوض کردن مسیر، خطوط انتقال برق از زمین های کشاورزی رد شده است که البته آن هم قوانین خاص خود را دارد. آنگونه که در قانون قیدشده وزارت نیرو (اداره برق منطقه) باید چندین بار در روزنامه های کثیرالانتشار نسبت به درج آگهی خرید یا پرداخت خسارت اقدام کنند. بعد از چاپ این آگهی صاحبان زمین ها می تواند میزان خسارت وارده بر زمینشان را دریافت کنند.

تهرانِ دکل‌خوار

شهر زمین دکل ها خورد

اگر «وزارت نیرو اجازه نمی داد هیچ اتوبانی در پایتخت کشور عزیزمان ایران نداشتیم» مشاور شرکت برقی منطقه ای پایتخت کشور عزیزمان ایران ضمن بیان این مطلب، ادامه داد: تمامی طول اتوبان های همت، صدر، حکیم و باکری در حریم وزارت نیرو قرار داشت و ساخت این اتوبان ها بعد از اخذ مجوز از این وزارتخانه صورت گرفته هست، ولی الان بسیاری انتقاد می کنند که آیا وزارت نیرو دکل های خطوط انتقال انرژی را در این مسیرها قرار داده هست. او با بیان این که دوست نداریم مبلمان شهری را برهم بریزیم، طول عمر بسیاری از دکل های پایتخت کشور عزیزمان ایران را بیش از ٥٠ سال دانست، خاطرنشان کرد: علی رغم تصور عموم شهر زمین دکل ها خورده هست. بسیاری از دکل ها از قبل وجود داشته و تعداد دکل هایی که بعد از ایجاد شهر احداث شده

بسیار اندک است.

زیان سنگین قطع برق جهت شبکه

برخلاف تصور عموم، قرارگرفتن دکل های خطوط انتقال برق در حریم شهرها جهت شبکه برق کشور هم چندان خوشایند نیست و مسئولان از بار مالی آن می گویند. سرپاک با بیان این که رعایت نشدن حریم دکل ها به ایجاد اتصالی و زیاد کردن خاموشی ها در شبکه برق کشور منجر می شود، توضیح داد: ضرر قطع و دوباره وصل شدن برق بسیار زیاد از نداشتن برق در شبکه و حتی کم کردن قیمت برقی توزیعی هست. به همین علت تمام تلاش خود را می کنیم که خاموشی صورت نگیرد.

او البته در ادامه گفت: محاسبه سرجمع زیان وارده بسیار سخت است و نمی توان آمار دقیقی در این رابطه اعلام کرد. به عنوان مثال زیان قطع برق در منطقه ظهیرالاسلام به علت قرارگرفتن مجلس در آن بسیار بالاست که بخشی به علت پرسشها سیاسی است که نمی توان آن را در قالب عدد و رقم بیان کرد.

احداث تونل های زیرزمینی برق در تهران

اما احداث تونل های زیرزمینی از دیگر راهکارهایی است که به گفته بسیاری از کارشناسان می تواند جایگزین خطوط انتقال برقی هوایی در کشور شود. طرحی که با اجرایی شدن آن در بزرگراه طبقاتی صدر جهت نخستین بار ٧٧ دکل انتقال فشار نیرومند برق ٢٣٠کیلوولتی برق از قیطریه تا ازگل جمع آوری شد و کابل های برق در طول بزرگراه به تونلی که طول آن به بیش از ٦هزار متر می رسید، انتقال یافته شد.

با وجود این از هزینه های بالای اجرای این طرح می گویند؛ مشاور مدیرعامل برقی منطقه ای پایتخت کشور عزیزمان ایران با بیان این که هزینه انتقال خطوط برقی به زیر زمین، ١٠ برابر ایجاد کابل های هوایی جهت وزارت نیرو هزینه می تراشد، ادامه داد: «براساس تفاهمنامه ای که بین وزارت نیرو و شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران به امضا رسید، شهرداری حاضر به پرداخت هزینه های جمع آوری دکل های هوایی خطوط انتقال برق در این محدوده شد، در غیر این صورت وزارت نیرو قادر به اجرای آن نبود.آن گونه که خوش خلق، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای پایتخت کشور عزیزمان ایران گفته هست، بر اساس توافقات صورت گرفته با شهرداری مقرر شده است بود تا با کمک این مجموعه بخشی از دکل ها به شکل خطوط زمینی درآید، ولی متاسفانه شاهد پیشرفت چندانی در این زمینه هم نبوده ایم.

آیا همجواری با کابل های برق فشار قوی

واقعا مضر است؟

شاید این پرسش جهت خیلی ها پیش آمده باشد که سکونت و همجواری در کنار کابل های برق فشار نیرومند واقعا مضر است.

برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الکترومغناطیسی و سرطان خون در کودکان را تأیید و اعلام کرده اند کابل ها و دکل های برق فشار نیرومند می توانند باعث بروز سرطان خون به خاص در کودکان شود.

امواج الکترومغناطیسی که از دکل های برق فشار نیرومند با ولتاژ یک هزار ولت یا بالاتر صادر می شود می تواند بر سلامت ساکنان اطراف دکل که تا شعاع ٢٠ یا ٥٠ متری زندگی می کنند تأثیرگذار باشد و جهت آنان پرسشها خونی، مغزی و حتی معلولیت به وجود آورد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که تأثیر این امواج بر کودکان و نوجوانان بیش از سایر گروه های سنی هست. از این رو کارشناسان محیط زیست و حوزه سلامت، زیستن در مجاورت و حریم خطوط برق فشار نیرومند را تأیید نمی کنند.این در حالی است که گفته می شود كه همه وسایل برقی چه با ولتاژ پایین و ولتاژ بالا، دو میدان الکتریکی و مغناطیسی ایجاد می کنند و هر کدام از این میدان ها حاوی انرژی است که بر بدن هر موجود زنده ای ازجمله انسان که در معرض این میدان ها قرار می گیرد، تأثیر می گذارد.زمانی که وسیله ای مانند لباسشویی به برق متصل هست، با اينكه خاموش است میدان الکتریکی دارد و از نظر بهداشتی این میدان الکتریکی توصیه قابل توجهی است ولی جهت ایجاد میدان مغناطیسی حتما وسیله باید روشن باشد، بنابراین حتی اگر وسیله به برق ولی خاموش هم باشد، بسته به میدانی که ایجاد می کند، حاوی انرژی است و می تواند فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

واژه های کلیدی: ایران | انتقال | هزینه انتقال | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz